ALWAYS REMEMBER TO SCROLL DOWN FOR TO SEE IT ALL!  CHECK YOUR DISTRICT INFO FOR MORE DETAILS!!

scholarship
GRADE 12 MEMBERS, Scholarship application now posted under INFO>Scholarships  Check it out!!

jack
Here's your AHSRA apparel!  Order form for everything from leather jackets to toques availabe promoting the AHSRA!  Order form with pictures of product is under provincial>forms>Coyote Designs
Product available all the time BUT LAST DATE TO ORDER FOR CHRISTMAS IS NOVEMBER 15!!
COYOTE DESIGNS & EMBROIDERY
403-333-5421 sheri@coyote-designs.net

cap

AHSRA is opening up the position of the Provincial Secretary and looking for all those interested to apply. Applications will be taking from Jan 1, 2019 to Jan 15, 2019. Those who are selected for interviews will be contacted. Please email resume to AHSRAChair@gmail.com. Please share this with anyone who maybe interested. I can be reached if anyone has any questions regarding the position at 403.875.2969.  More info under Info>Provincial>Secretary Job


Bid opportunities for a location/committe interested in 
hosting the 2020 & 2021 jr &/ hs provincial finals.  More info
can be found under menu>forms>provincial or contact Patricia McKean
ASHRA chair with questions at 403-875-2969 or email AHSRAChair@gmail.com





CONGRATS - 2018-2019 CINCH TEAM!!
HIGH SCHOOL TEAM

Ben Mitchell

Ethan Mazurenko

Quinton Taylor

Wylee Squair

Ayzun Corr

Tate Schmidt (captain)

Jason Smith

Dilliion Graham

Kash Bonnett

Mikenna Schauer

Jade Tronchuk

Jusitne Elliott

Reata Schlosser

Jessica Gunsch

Maddie Bews (captain)

Payden Lillico

Quincy Squair
Kyla Kelly

CONGRATS 2018 JUNIOR DIVISION CINCH TEAM

Garrett Zieffle

Brody Bandurka

Denim Ross

Cole Blades

Ty Vaile

Rylin Scheller (captain)

Coy Skocdopole

Houston Long

Kasha Borsy

Talyn Kapfhamer

Holly Muilligan

Presley Chaytors

Katie Bews (captain)

Charlie Resch

Kellan Statham

champs

 

2018 PROVINCIAL CHAMPIONS

HIGH SCHOOL CHAMPIONS

HIPT

Kash Bonnett

 

Justine Elliott

ROOKIE

Dawson Cardinal

 

Payden Lillico

QUEEN

Jade Toronchuk

BARRELS

Justine Elliott

GOATS

Kelby Keeley

POLES

Ashley Nelson

BREAKAWAY

Jessica Gunsch

TIE DOWN

Jason Smith

STEER WRESTLING

Tate Schmidt

BAREBACK

Ethan Mazurenko

SADDLEBRRONC

Quinten Taylor

BULLS

Grady Smeltzer

TEAM ROPING

Grady Quam

 

Dillon Graham

CUTTING

Reata Schlossere

 

Ben Mitchell

COWHORSE

Jusine Elliott

SHOOTING

Reena Robinson

 

JUNIOR DIVISION CHAMPIONS

HIPT

Denim Ross

 

Kendal Pierson

ROOKIE

Walker Warkentin

 

Kasha Borsy

BARRELS

Maysa Powelson

BREAKAWAY

Falyn Thomson

 

Denim Ross

POLES

Genessie Williams

GOATS

Tess Thurston

 

Clay McNichol

TIE DOWN

Landon Warren

CHUTE DOGGING

Kale Day Chief

BAREBACK

Gordon Erickson

SADDLEBRONC

Darrion Ference

BULLS

Garrett Zieffle

TEAM ROPING

Cole Brain

 

Kendal Pierson

RIBBON ROPING

Denim Ross

 

Charlee Resch

SHOOTING

Kellan Statham

 

Lexie Kathol


Each district/division has their own front page.  (district information on mobile site or by district/division on desktop site) The page you see now is the provincial front page. The button "forms"  on all front pages has alot of important info and documents.  Just click what you need.  Anything that pertains to the whole province is under provincial forms and info/documents that are strictly for the district/division are under their respective pages/tabs.


Earlybird Winners 2018 Raffle – May 26, 2018

Dale Butterwick – Big Valley, AB - Winner- 16 Ft. Bumper Pull Stock Trailer

  1. Nicole Nason, , Athabasca, AB $100 winner
  2. Stephanie Flett,  Leduc, AB $100 winner
  3. Arlene McNeil, Hanna, AB $100 winner
  4. Jayme Piepke, Acme, AB $100 winner
  5. Lane Purdie,  Red Deer County AB $100 winner
  6. Randall MacKinnon,  Campbell River, BC $100 winner
  7. Bill Wangler  Parkland County, AB $100 winner
  8. Joan Niblock, Parkland County, AB $100 winner
  9. Derek Keenan, Airdrie, AB $100 winner
  10.  Bailey Pileeh, Vilna, Ab $100 winner

Final Draw Winners 2017-18 Raffle – June 2, 2018

Gail Goulet 5204 -23 St. Lloydminster, AB – Winner – Truck and Trailer

  1. Kris Sylvester  Hinton, AB $1000.00 Winner
  2. Dale Posein,  Okotoks, AB $100 Winner
  3. Pat Coldwell, Clinton B.C., AB $100 Winner
  4. Graham Parsons, Lacombe, AB  - $100 Winner
  5. Sheila Lapping,  Mackey, ON - $100 Winner
  6. Nicole Connell, Manning , AB - $100 Winner
  7. Dode Sears, Nanton, AB - $100 Winner
  8. Ryan Beauchesene,  Cranbrook, B.C. $100 Winner
  9. Trevor King, Wainwright, AB $100 Winner
  10. Craig Spady,  Castor, AB $100 Winner
  11. Kagen Schmidt, Barrhead, AB $100 Winner

ALGC RAFFLE INFORMATION

ALBERTA HIGH SCHOOL RODEO ASSOCIATION (57555) RAFFLE LICENSE #440207 – 2016-17

Final Draw Winners 2016-17 Raffle – June 3, 2017

Leanne Froese – Calgary, AB – Winner – Truck and Trailer

  1. Coralee Mercer – Mayerthorpe, AB $1000.00 Winner
  2. Francois Coombs – Cardston, AB $100 Winner
  3. Vance Tetz –  Didsbury, AB $100 Winner
  4. Victor Roe – Dawson Creek, BC - $100 Winner
  5. Monica Wilson – Cardston, AB - $100 Winner
  6. Connie Wells – Cardston, AB - $100 Winner
  7. Arden Rafuse – Hay River, AB - $100 Winner
  8. Melodie Bohnet – Medicine Hat, AB $100 Winner
  9. Winston Bruised Head – Standoff, AB $100 Winner
  10. Myron Howerton – Parkland County, AB $100 Winner
  11. Vicki Cahoon – Cardston, AB $100 Winner

Earlybird Winners 2016-17 Raffle – May 27, 2017

Ralph Dobos , Bowden, Ab - Winner- 16 Ft. Bumper Pull Stock Trailer

  1. Lacek Murdock – Calgary, AB $100 winner
  2. Stephanie Keleman – Manning, AB $100 winner
  3. Roy Weaselfat – Cardston, AB $100 winner
  4. Dallas Turcotte – High Prairie, AB $100 winner
  5. Jeremy Sparks – Spruce Grove, AB $100 winner
  6. Rob Schoof – Calgary, AB $100 winner
  7. Bob Senyk – Athabasca, AB $100 winner
  8. Dennis Patterson – Sexsmith, AB $100 winner
  9. Sylvia Horn – Empress, AB $100 winner
  10.  Aaron Martz – Forestburg, Ab $100 winner 

Alberta High School Rodeo Raffle 2015-16  License 412330

Final Draw Winners – Grande Prairie, AB June 4, 2016

  1. 1.       GRAND PRIZE TRUCK AND TRAILER WINNER: Kris Lashmore , Cremona, AB
  2. 2.       Ralph Veckenstedt , Calgary, Ab            $1000.00 Winner
  3. 3.       Lauren brown, Calgary, Ab                     $100.00 Winner
  4. 4.       Stuart Taylor, Hinton, Ab                        $100.00 Winner
  5. 5.       Tammy Cooper, Edmonton, Ab             $100.00 Winner
  6. 6.       Pam Brooks, Stavely, Ab                         $100.00 Winner
  7. 7.       Curt Mast, Okotoks, Ab                          $100.00 Winner
  8. 8.       Greg Wilson, Fort St. John, BC              $100.00 Winner
  9. 9.       Kerri Bougerolle, Strathmore, Ab         $100.00 Winner
  10. 10.   Yvonne Miller, Alder Flats, Ab               $100.00 Winner
  11. 11.   Fran Pidgeon, Stettler, Ab                      $100.00 Winner
  12. 12.   Neil Hagen, Calgary, Ab                          $100.00 Winner 

AHSRA RAFFLE 2015-16 – EARLY BIRD WINNERS

2016 Featherlite Mini Stock Trailer – BENJAMIN BUFFALO  - MASKWACIS, AB

$100.00 WINNERS

  1. Rod Olsen – Cardston, AB

  2. Chris Cross – Bonneville, AB

  3. Leo Schitzler & Doug Meeking – Calgary, AB

  4. Bob Hill – Donnelly, AB

  5. Shane Thue – Clyde, AB

  6. Scott & Karyn Brady – Craigmyle, AB

  7. Mike Duthie – Cochrane, AB

  8. Darren Mankow – Calmar, AB

  9. Clint Olson – Fort Saskatchewan, AB

  10. Nadine Olson – Wainwright, AB

Final Draw at AHSRA Provincial Finals, Evergreen Park, Grande Prairie, AB – June 4, 2016, Dodge Crew Cab,
Featherlite 20” Gooseneck Stock Trailer.
$1000.00 draw, 
10 - $100.00 draws

AHSRA Scholarship Raffle 2014-15 (57555) Raffle #387064

Troy Cordick – Edmonton, AB – Truck and Trailer Winner

$1000.00 Winner – Ty Miller, Dewinton, AB

$100.00 Winner – Cathy Thomas, Hinton, AB

$100.00 Winner – Don Ferguson, Hinton, AB

$100.00 Winner – Marcel Beaudoin, Sherwood Park, AB

$100.00 Winner – Lana Hataley, Yellowhead County, AB

$100.00 Winner – Lorne Schmidek, Big Valley, AB

$100.00 Winner – Matts Zoumer, Longview, AB

$100.00 Winner – Joe Tompalski, Sherwood Park, AB

$100.00 Winner – Nicole Nason, Athabasca, AB

$100.00 Winner – Paula Ebelher, Creston, BC

$100.00 Winner – Rollie Merkley, Longview, AB

ALBERTA HIGH SCHOOL RODEO ASSOCIATION (57555) RAFFLE LICENSE #387064 – 2014-15

Harry Whitten – Mayerthorpe, Ab – Mini Stock Trailer

$100 Winners

1. Stacy Bougerolle – Strathmore, AB
2. Pat Barclay – Carstairs, AB
3. Bill Neumeier – Sylvan Lake, AB
4. Marilyn Blythman – Maple Creek, SK
5. Brian Santangelo – Nanton, AB   
6. Mari Klassen – Crooked Creek, AB
7. Darrel Broad – Blackfalds, AB
8. Shelly Henke – Calgary, AB
9. Howie Schnider – Ardrossan, AB   
10. Todd L’Heureux –LaGlace, AB


2017-2018 hs finals 2017-2018 hs
Edmonton
Day Min Max Wind Weather
Mon
19th
1°C 3°C
W

15 km/h

Tue
20th
1°C 3°C
W

9 km/h